Gusinje Press Blog izdvojeno Priča o fudbalu u Gusinju koji se podno Prokletija igra punih devet decenija
izdvojeno Sport

Priča o fudbalu u Gusinju koji se podno Prokletija igra punih devet decenija

FK “GUSINJE” iz Gusinja datira iz 1933/34.godine, pod imenom “Sokolsko društvo”, sekcija za fudbal. Članovi tog kluba su bili iz Gusinja, uglavnom učenici Medrese iz Skoplja. Njihova aktivnost se odnosila na uključivanje gradske i radničke-esnafske omladine u klub i upoznavanje sa fudbalskom vještinom.

Ova aktivnost se odvijala za vrijeme ljetnjeg raspusta, kada su polaznici Medrese boravili u svom zavičaju. Oni su tokom raspusta organizovali prijateljske utakmice sa ekipama iz Plava, Andrijevice, Berana, Bijelog Polja, Pljevalja i drugih mjesta. Susreti su za cilj imali upoznavanje i zbližavanje omladine iz svih krajeva Crne Gore. Ovi susreti su služili za upoznavanje i zbližavanje omladine ovih krajeva iz Crne Gore. Ovakve aktivnosti održavale su prije i u toku Drugog svjetskog rata, sve do 1946.godine, đe je napredna omladina iz Gusinja bila i učesnik NOR-a. 1946.godine klub se transformiše u FK “Partizan”. Tada se pored fudbalske formiraju i druge sekcije: rukometna, stonoteniserska i gimnastička. Svoje aktivnosti FK “Partizan” bazirao je na organizaciji turnira , prijateljskih utakmica, i učešću na više fudbalskih turnira, kako u bližem okruženju tako i širom Crne Gore.

FK “Partizan” iz Gusinja registrovan je prvi put u julu, 1969.godine, kada je prijavljen za zvanicno takmičenje Sjeverne fudbalske regije, čije je sjedište bilo u Bijelom Polju. Ova regija inače obuhvata još fudbalske klubove iz Pljevalja, Bijelog Polja, Mojkovca, Kolašina, Rožaja, Berana, Andrijevice, Petnjice, Plava i Gusinja.

U to vrijeme u klubu su postojale dvije kategorije: seniori (prvi tim) i omladinci (drugi tim), koji su se zvanično takmičili u prvenstvu i KUP-u Maršala Tita. U periodu od 1969.do 1984.godine, seniorska selekcija je tri puta osvajala KUP “Marsal Tito”, na nivou Sjeverne fudbalske regije, dok je omladinska selekcija isti KUP osvojila dva puta (omladinci su učestvovali i na završnom takmičenju KUP-a “Maršal Tito” za Crnu Goru).

Seniorsku selekciju sačinja vala je omladina, studenti, radnici i seljaci ovog kraja, a “omladinci” su bili srednjoškolci i seljačka omladina iz Gusinja.

Za razvoj fudbala i uopšte sporta u Gusinju najveće zasluge i priznanja pripadaju rahmetli Šuću Ibrahimagiću – profesoru fizičke kulture, sportskom i društveno-političkom radniku iz ovog kraja, koji je svojim radom postavio “temelje” za sve ove aktivnosti.

U takmičarskoj sezoni 1984/85.godine Sjeverne fudbalske regije, seniori FK “Partizan” iz Gusinja osvajaju prvo mjesto i po prvi put u svojoj istoriji se plasiraju u Republičku fudbalsku ligu Crne Gore. Omladinci stiču pravo i takmiče se u paralelnoj fudbalskoj ligi Crne Gore. Plasman u veći rang zahtijevao je boljeuslove i bolju materijalnu situaciju od one u kojoj se klub tada nalazio.

FK. Partizan, Gusinje 1987.godine

FK “Partizan” tada je izgradio fudbalski teren dimenzija 100x75m, sa ogradom, a napravljene su i skromne prostorije prema propozicijama Fudbalskog Saveza Crne Gore. Suočeni sa sve većim problemima, neiskustvom, nedostatkom finansijskih sredstava, odlaskom skoro čitavog prvog tima u SAD-e (uglavnom iz eko- nomskih razloga), klub se u Republičkoj ligi zadržava samo godinu dana.

Nakon toga, klub nastavlja takmičenja u Sjevernoj fudbalskoj regiji, sve do sezone 1992/93.godine, kada prelazi u Drugu Republičku ligu Crne Gore, gdje ostaje samo godinu dana. Nakon toga, ponovo se vraća u tzv.treću ligu, odnosno takmičenje u Regiji, da bi u sezoni 1994/95. godine postao staro-novi član Republičke fudbalske lige Crne Gore. Ovaj uspjeh postignut je angažovanjem nekoliko entuzijasta, sportskih radnika iz Gusinja. Povratak u staro-novo društvo zahtijevao je veću angažovanost kluba i mjesta. Iste godine započeta je izgradnja stadiona, odnosno “Sportskog centra” u Gusinju, zahvaljujući prvenstveno našim gradjanima-donatorima iz dijaspore,odnosno iz SAD-a. Reali- zaciju objekta pomogli su i predsjednik SO Plav, zatim Ministarstvo sporta, Fud- balski Savez Crne Gore, Vlada Crne Gore, radne organizacije iz Plava i Gu- sinja, privatnici-donatori i vlasnici objekata na stadionu. Na zapadnoj strani sta- diona urađene su tribine u dužini od 110m, koja može primiti oko tri hiljade posjetilaca, uradjene su nove klupske prostorije, sa svim pratećim objektima, kabinama, četiri svlačionice i tri kupatila. Tako su stvoreni optimalni uslovi za takmičenje 1996.godine. U isto vrijeme Skupstina FK “Partizan” donosi jednoglasnu odluku za promjenu imena kluba u FK “Gusinje”. Od tada, klub se takmiči u Republičkoj fudbalskoj ligi Crne Gore, pod imenom FK “Gusinje” iz Gusinja.

F.K. Partizan-Gusinje
Sezona 1992-1993.godina

Nakon osamostaljenja Crne Gore na Referendumu 2006. godine, takmičenje je počeo u Drugoj ligi, gdje je sezonu 2006/07. završio na šestom mjestu. Sezonu 2007/08. završio je na pretposlednjem, 11 mjestu i ispao je u Sjevernu regiju u okviru Treće lige. U sezoni 2008/09. osvojio je Sjevernu regiju i plasirao se u baraž za Drugu ligu, gdje je u prvoj utakmici izgubio od OFK Bara 3 : 0. U preostalim utakmicama pobijedio je Zoru kući i remizirao sa OFK Barom kući i sa Zorom u gostima i plasirao se u Drugu ligu sa pet bodova, završivši na drugom mjestu, iza OFK Bara. Sezonu 2009/10. završio je na poslednjem mje- stu sa pet pobjeda i ispao je u Sjevernu regiju.

Sezonu 2020/21. završio je na petom mjestu, nakon čega je sezonu 2021/22. završio na sedmom mjestu, a tokom sezone izgubio je u gostima od Ibra 10 : 0. Sezonu 2022/23. završio je na pretposlednjem, osmom mjestu, sa samo tri pobjede, a poslednju sezonu 2023/24.završio je na devetom mjestu u ligi sjeverne fudbalske regije.

Klub danas ima dvije selekcije: seniori u RFLCG-e, i pioniri, koji se takmiče se u Sjevernoj fudbalskoj ligi, čije je sjedište u Beranama.

Po riječima dugogodišnjeg poznatog fudbalera Gusinja, a sada predsjednika FK Gusinje, Mensuda Čekića, koji je svoju fudbalsku karijeru gradio ne samo u Gusinju, nego i u klubovima koji su se takmičili u višim rangovima , prije svega Ibru i Beranama, na žalost dugo očekivana adaptacijarenoviranje zelene površine fudbalskog terena, nije nikada urađen, pa fudbalski tim iz Gusinja od 2013. godine svoje utakmice kao domaćin igra u susjednim gradovima poput Andrijevice, Petnjice ili Mojkovca.

On nije krio veliko razočarenje što do sada ništa nije učinjeno po tom pitanju, a sada postoji i drugi klub koji takođe kao i FK Gusinje svoje utakmice na domaćem terenu igra u gradovima gdje je, tako reći, slobodan stadion i gdje im lokalni timovi iz tih gradova ustupaju stadione za odigravanje takmičarskih mečeva. Prosto je neshvatljivo da se do sada po ovom pitanju ništa nije učinilo, u situaciji kada su Opština i brojna dijaspora uz pomoć Fudbalskog saveza Crne Gore mogli zajedničkim snagama da već odavno podare lijepi travnati teren Gusinju, novim generacijama fudbalera, utoliko više jer već postoji kompleks sportskog centra, koji je izgrađen prije skoro tri decenije, nakon što se tada Gusinje plasiralo u Repu- bličku ligu Crne Gore.

Na žalost, sportski kompleks izgrađen u vrijeme kada je FK Gusinje bio ravnopravni takmac ostalim crnogorskim fudbalskim klubovima i kada je iz njegovih njedara iznikao ve-liki broj fudbalera koji su kasnije branili boje velike jugoslovenske četvorke, poput Dženana Radončića koji je igrao u beogradskom Partizanu, a onda i u JužnojKoreji i Japan je sada jako zapušten, a žalosno je da se sve to dešava nakon što je prošle godine proteklo devet decenija od osnivanja fudbalske sekcije u okviru Sokolskog društva koje je predstavljalo preteču FK Gusinje.

NOVI FUDBALSKI KLUB OFK GUSINJE

Prije dvije godine, tačnije 2022. osnovan je još jedan fudbalski klub u Gusinju koji je registrovan pod nazivom OFK Gusinje. Klub je osnovala opština Gusinje i stopostotno finansiranje potiče iz opštinskobudžeta. Osim opštine klub finansijski i u opremi pomaze Fudbalski savez Crne Gore. Nakon registrovanja 2022. godine OFK Gusinje je započeo takmičenje u sjevernoj fudbalskoj regiji Crne Gore. U prvoj takmičarskoj sezoni 2022/23 na kraju sezone fudbaleri OFK Gusinja plasirali su se na sedmu poziciju, a u sezoni 2023/24 osvojili su šesto mjesto na tabeli.

Igrački kadar čine igrači iz Gusinja i okoline,. Prema riječima Adela Dada Damjanovića za dvije sezone uspjeli su da izgrade respektabilan i stabilan klub,a za neke veće domete i uspjehe, kako je rekao trebaće vremena, a ponajprije uslova za to kaže Adel Dado Damjanović, predsjednik ovog sportskog kolektiva. Klub je osnovan na pr-
vom mjestu zbog naše inicijative da u partnerstvu opštine Gusinje i FSCG-e Gusinje dobije stadion kako bi kao domaćini svoje utakmice igrali u Gusinju i kako bi prvi tim, ali i sve mladje kategorije imale optimalne uslove za rad. Zbog nemanja tih uslova zasad nemamo mladje kategorije i orjentisali smo se samo na prvi tim, kaže Adel Dado Damjanović.

Utakmice kao domaćin OFK Gusinje, kao i drugi gradski klub igra takođe na terenima u susjednim opštinama na Sjeveru Crne Gore.

NAJBOLJI IZDANAK GUSINJSKOG FUDBALA

Gusinje je kroz istoriju bilo rasadnik mladih, talentovanih fudbalera, od kojih su neki u staroj Jugoslaviji ostvarili dobre fudbalske rezultate. Dženan Dženo Radončić, definitivno je fudbaler koji je napravio najbolju karijeru.

Dženan je karijeru počeo u Gusinju, kao golobradi mladić bio najbolji fudbaler ekipe koja se takmičila u Drugoj fudbalskoj ligi, nakon čega je postao igrač Rudara iz Pljevalja. Igranje u tada Prvoj saveznoj ligi, Dženana je lansiralo u Partizan, kod trenera Lotara Mateusa. Dženan je igrao Ligu šampiona 2003. godine, nakon čega je karijeru nastavio u Južnoj Koreji, gdje je godinama bio najbolji strijelac lige. Ostaje žal što Dženan nije dobio priliku da zaigra za reprezentaciju Crne Gore.

(Tekst objavljen u časopisu Komuna, broj 49, koji je cjelovito posvećen Gusinju. Autor teksta Vildan Ramusović.)

Exit mobile version