Na poslednjoj sjednici parlamenta nije prihvaćena Informacija o stanju u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u opštini Gusinje za prošlu godinu koju je podnio direktor Doma zdravlja iz Plava dr Armen Pejčinović.
Tom prilikom pojedini odbornici su ustvrdili da stanje u Gusinju po pitanju zdravstvene zaštite nije dobro i da bi trebalo preduzeti hitne mjere da se ona unaprijedi po mnogim pitanjima. Sa druge strane, direktor Pejčinović je isticao da bi Gusinjani i zaposleni u tamošnjoj zdravstvenoj stanici morali da budu zadovoljni načinom kako se u ovoj opštini pružaju usluga svim pacijentima. Poslije sjednice, nezavisni odbornik u lokalnom parlamentu Harisa Laličić, koja ujedno radi kao izabrani ljekar u Zdravstvenoj stanici u Gusinju, obratila se javnosti, uz tvrdnje da je stanje u ovoj opštini daleko ispod crnogorskih zdravstvenih standarda.
Ona je kazala da Zdravstvena stanica u Gusinju ni prostorno ni kadrovski nije osposobljena za adekvatan rad.
Istakla je da u Gusinju ima doktora koji su, i pored iznesenih problema, angažovani da rade u drugim sredinama. Dodala je da je apoteka Montefarma u Gusinju nekada radila u dvije smjene, a sad u samo jednoj, i da zbog toga brojni pacijenti propisanu terapiju mogu podići tek narednog dana. Navela je da je posebno problematično što u Zdravstvenoj stanici u Gusinju nema dovoljno prostora za normalan rad.
– U Zdravstvenoj stanici ne postoje minimalni uslovi za rad, zbog nedostatka prostora. Ovo bi bilo moguće riješiti otkupom stanova na spratu iznad zdravstvene stanice i vraćanjem tog prostora u medicinske svrhe, o čemu su stizale sugestije iz Ministarstva zdravlja. Uz to, sadašnje rukovodstvo Opštine je u prošloj godini donijelo odluku o izgradnji prioritetnih objekata od opšteg interesa, u kojoj je i izgradnja zgrade Doma zdravlja u Gusinju. Izgradnjom nove zgrade ili rekonstrukcijom postojeće stvorili bi se uslovi za optimalan broj ordinacija. Međutim, dosad direktor Doma zdravlja iz Plava nije preduzeo ništa da se ovo pitanje riješi – ustvrdila je Laličić.
Dodala je da postoji velika zainteresovanost dijaspore, kao i Ministarstva zdravlja da pruže finansijsku pomoć u poboljšanju funkcionisanja zdravstvenog sistema u Gusinju, ali da za tako nešto sluha nemaju odgovrni iz plavskog Doma zdravlja. Zaključila je da sve izneseno samo po sebi govori da je u ovim okolnostima bilo normalno što ona i nekiki drugi odbornici nijesu prihvatili ponuđenu Informaciju o stanju u primarnoj zdravstvenoj zastiti u opštini Gusinje za prošlu godinu.
Prije 20 godina bilo bolje
Laličić je ustvrdila da su prije 20 godina u Gusinju bili bolji uslovi po pitanju zdravstvene zaštite nego danas.
– Nažalost, gusinjsko zdravstvo je bilo mnogo razvijenije kad sam ja počela da radim prije 20-ak godina. U Gusinju su nekada radila dva doktora opšte medicine, internista, pedijatar, ginekolog jednom sedmično, dva stomatologa. Radila je i školska ordinacija stomatologa koja je i danas aktivna. Ljekar je ordinirao jednom nedjeljno u zdravstvenom punktu Vusanje, a sestra svaki dan. Nažalost, danas smo svedeni na to da nam je prostor za rad umanjen na pola radi formiranja Stanice hitne medicinske pomoći. Sve se to desilo jer prethodno opštinsko rukovodstvo nije godinama bilo sposobno da obezbijedi prostor za rad pomenute službe – istakla je Laličić.
Tekst i foto: Darko Jovović, DAN
Leave feedback about this